ולדימיר ברנשטם
 
התאטרון הלאומי של ישראל "הבימה" (הקרוי על שם הבימה שבבית הכנסת), נוסד בשנת 1918 במוסקבה, בדיוק 30 שנה לפני קום המדינה. 
 

      01           02
 
 
הרעיון להקמת תאטרון עברי, הגיע מהפדגוג נחום צמח מהעיר ביאליסטוק, טרם מלחמת העולם הראשונה. ב-29 ביולי 1909 בביאליסטוק על-ידי "חוג חובבי האמנות היהודי" שוחק המחזה הראשון בעברית – "בית הספר לבעלים" של מולר.

בשנת 1917 במוסקבה השחקן והבמאי נחום צמח ריכז סביבו קבוצה של חובבים נלהבים – נחום גנסין, חנה רובינא ומשה הלוי. הם אלו שגיבשו את הגרעין היצירתי של הלהקה. השחקנים פנו לעזרה אל קונסטנטין סטניסלבסקי, אשר המליץ על מדריך האמנותי את תלמידו יבגני וכטנגוב. באוקטובר 1918 התאטרון נפתח עם המחזה "נשף בראשית" שהיה מורכב מארבע מערכונים. השחקנים חלמו לנסוע לפלשתינה כדי לשחק מול אנשים שמבינים עברית. בשנת 1919 וכטנגוב כתב: "הסטודיו מעוניין להגיע לפלשתינה בהקדם האפשרי".
 
               08               06                07
 
ב-1922 התקיימה הפרמיירה של המחזה המיסטי "הדיבוק" של סימון אקימוביץ אנ-סקי בבימויו של וכטנגוב. הוא תורגם מרוסית לעברית על-ידי חיים נחמן (בן-יוסף) ביאליק. מופע זו הועלה עד 1970, ושוחק קרוב לשלושת אלפים פעמים.
 
בשנת 1926 התאטרון יצא לסיבובי הופעות באירופה ובאמריקה. מלבד הדרמות העבריות, הרפרטואר כלל בנוסף מחזות מהקלסיקה הרוסית. בזמן שהותם בחו"ל החליטו השחקנים שלא לחזור לברית המועצות של סטלין. ב-1956 "הבימה" קיבל את מעמד התאטרון לאומי של ישראל. המון שחקנים ישראלים מצליחים התחילו את דרכם האמנותית ב-"הבימה". ביניהם למשל ניסים אלוני המוכשר.
 
       04          05          03
 
ב-1990 ו-2002 "הבימה" ערכה סיבוב הופעות מוצלח במוסקבה. דואר ישראל הוציא חותמות אירוע לרגל היובל הארבעים, השישים, השבעים והשמונים של התאטרון. לכבוד היובל החמישים של התאטרון הונפקו בול מיוחד ומעטפת יום ראשון. בנוסף החברה הישראלית למדליות ולמטבעות (דאז החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות) הנפקיה מדליה ממלכתית לכבוד היובל השישים  של "הבימה". 
 
10      09
 
פני המדליה: חנא רובינא והקבצנים במחזה "הדיבוק", בכיתוב העליון המילה "הדיבוק" בעברית ובאנגלית.
גב המדליה: סמל "הבימה", הכיתוב "התיאטרון הלאומי הבימה" בעברית ובאנגלית. סיפרה 60 והתאריכים
"מוסקבה 1918 - ישראל 1978".
עיצוב: רוטשילד את ליפמן (רולי).
 

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן