אלכסנדר בוגט
 
כאשר מדברים על אספנות, מיד עולה האסוציאציה כי מדובר על איסוף בולים, מטבעות, מדליות, גלויות וכו'. אך למעשה קשה אפילו לדמיין אילו סוגים של אספנות אפשריים.  בזה השתכנעתי לאחר ביקור אצל תושבת אשדוד פאינה, זה כבר כמה שנים שהיא אוספת בתים. הבתים הם בעצם מזכרות העשויים מחמורים שונים כמו פורצלן, קרמיקה, פוליאסטר, עץ ועוד. בנוסף באוסף שלה קיימים גם מגנטים שעל גביים מופיעים צורות ודגמים שונים של בתים ומבנים מפורסמים. באוסף של פאינה ניתן לראות בתים שהם מנורות לילה, בקתות, מגדלים, אבל הכי מעניין זה מבנים המייצגים מונומנטים אדריכליים, כביכול אדריכלות מיניאטורית.
 
005
 
012 
התרשמות מיוחדת ניתן לקבל מהתבוננות על מקדשים דתיים, בתי כנסת וקתדרלות. כמו "קתדרלת סווטיצחובלי" של הכנסייה הגאורגית האורתודוקסית וה-"קאזה באליו" של האדריכל הספרדי-קטלוני המפורסם אנטוניו גאודי. חובבי היודאיקה יכולים לראות באוסף פריטים כמו בית המקדש השני, בית כנסת מעץ, בית כנסת "היובל" בפראג ועוד.
 
 007     008
 
006
 
002     001

 

ברצוני לתת דגש מיוחד לבית כנסת בפראג. בית הכנסת נפתח בשנת 1906 בחגיגת שמחת תורה. הוא נקרא "היובל"
לכבוד שלטון המאה וחצי 
של קיסר האימפריה האוסטרית פרנץ יוזף הראשון.  ב-1918 לאחר שצ'כיה קיבלה עצמאות מאוסטריה בית הכנסת התחיל להיקרא "ירושלים" על שם הרחוב שבו שוכן הבית כנסת. זה אחד מבתי הכנסת המפוארים הפועל גם בימינו.
 
004     003
 
011
 
009     010
 
 

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן