בוריס וולודרסקי
 
מארק לאזארביץ' גלאי (1914-1998) היה אדם מיוחד. הוא שימש גם כטייס קרב במלחמת העולם השנייה וגם כטייס ניסוישל ברית המועצות, כמו כן היה חבר באגודת הסופרים של ברית המועצות. בהשכלתו הוא היה דוקטור במדעי הטכנולוגיה, שימש כפרופסור ולאחר מכן היה רקטור של האקדמיה לתחבורה של הפדרציה הרוסית.
 
בול עם דיוקנו של גלאי
bul
על גבי הבול מופיע דיוקנו של מארק גלאי, על רקע של המפציץ האסטרטגי 3M, על המבצע שעבורו גלאי קיבל את תואר גיבור ברית המועצות.
 
גלאי נולד למשפחה יהודית אינטליגנטית. בוגר מכון המהנדסים של הצי האווירי אזרחי בלנינגרד (קיום סנט פטרבורג), בנוסף המכון ללימודים טכניים ולימודי טיס במועדון לתעופה של לנינגרד. הוא היה מבצע טיסות רבות עם דאונים וגם עושה צניחות. משנת 1937 החל לעבוד בתור מהנדס במרכז למחקר תעופתי במוסקבה. לאחר מכן סיים את לימודיו בבית הספר לטייסים ונהפך להיות טייס הניסוי של המרכז למחקר תעופתי.  מתחילת המלחמה גלאי תפקיד כטייס קרב. בליל 22 ביולי 1941 הוא הצליח להפיל מטוס קרב גרמני מעל שמי מוסקבה. על כך הוענק לו עיטור הדגל האדום. בשנת 1942 במהלך קרב אווירי מטוסו הופל. לאחר התרסקות מטוסו הוא ניצל והגיע לפרטיזנים, ולאחר מכן חזר אל גדודו. מאז 1943 גלאי שב להיות טייס ניסוי. רמת הידע שלו במטוסים הייתה מאוד גבוה, עם הזמן הוא רחש ניסיון וידע על כ-125 סוגים שונים של מטוסים ומסוקים. בשנת 1957 הוענק לו התואר גיבור ברית המועצות. הוא פורש מתפקידו ועבר לשרת במילואים בשנת 1958 בדרגת אלוף משנה. לאחר הפרישה עבד כחוקר בכיר ומהנדס במשלחת הראשונה שיצאה לחלל. גם בתחום המחקר והאקדמיה תרם רבות והוציא לאור כ-30 מאמרים מדעיים.
 
גלוית מירב
Mirav
על גלוית המירב מופיע בול עם דיוקנו של גלאי, מטוס המפציץ 3M, הדיוקן של גלאי וחותמת דואר מיוחדת.
 
כאות הוקרה על הישגיו הרבים למדינתו הוענקו לו עיטורים רבים. שלושה פעמים קיבל את עיטור הכבוד של לנין, ארבע פעמים הוענק לו עיטור הדגל האדום, פעמיים קיבל את עיטור אות מלחמת העולם השנייה (בדרגה ראשונה), עיטור הכוכב האדום, עיטור אות הכבוד ובנוסף הוענקו לו גם 15 מדליות. גלאי היה טייס ניסוי הכבוד של ברית המועצות (1959), חבר באגודת הסופרים של ברית המועצות (1965), דוקטור למדעיים טכניים (1972), פרופסור (1994) ורקטור של האקדמיה לתחבורה של הפדרציה הרוסית. בזמן שגלאי היה עוד בחיים אחד מבין כוכבי הלכת המינוריים נקרא על שמו. את ספרו הראשון כתב ב-1960. עם הזמן נשאב לעולם הכתיבה ומשנת 1975 עבר לגמרי לפעילות ספרותית. הסרט העלילתי "שלוש אחוז של סיכון" היה מבוסס על אחת מיצירותיו. 
 
גיליון של 10 בולים
Gilayon
במרכז הגיליון דויקנו של גלאי עם מדי הטייס 
 
גלאי היה יהודי מתבולל. הוא אינו דיבר יידיש ועברית. במשפחה לא שמרו על המסורת היהודית. לפני המלחמה ובמהלכה הוא לא ראה שום הבדל בין אנשים מלאומים שונים. לדברי בנו, ההתעוררות ליהדות החלה בסוף שנות ה-40 שלו.  הרצח של שלמה מיכאלס (שחקן יהודי מפורסם), הירי על הוועד היהודי האנטי פשיסטי ומשפט הרופאים היהודים, אירועים אלו השפיעו מאוד על התקרבותו בחזרה של גלאי ליהדות. למרות מעמדו כטייס בכיר חש את האנטישמיות על בשרו ובשנת 1950 פוטר מעבודתו עקב היותו יהודי. כאיש צבא וכיהודי, הוא היה מאוד מודאג מהשתוללות האנטישמיות במהלך שנות ה-90, כאשר כל מה שהוא נחלם עבורו הולך ומתמוטט לנגד עיינו. סוגי פעילותיו היו כל-כך מגוונות והישגו היו כל-כך גדולים שבשנת 2014 סוכנות הדואר הרוסית הנפיקה לכבוד שנת המאה להולדתו בולים עם דיוקנו.
 

הכותב הינו אספן וחוקר בנושא יודאיקה ובולאות

 
 
מעטפה של יום ראשון
 envlope
 
 
 
חותמות אירוע – הנפקה דואר סנט פטרבורג ומוסקבה
 
stamp Sp                 stamp Mos
 
 

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן