ולדימיר ברנשטם
 
בישראל תחום ייצור מחזיקי המפתחות הוא מאוד רחב. קיימים מחזיקי מפתחות לשימושים מגוונים, לדוגמה לשיווק ופרסום חברות מסחריות, הנצחת אירועים, מזכרות ואפילו כמזכרות מיוחדות לפוליטיקאים בכירים ממדינות זרות. לאיסוף מחזיקי מפתחות בישראל יש פופולריות רבה.
 
במקומות שונים בצה"ל נשמרת מסורת של רוח לחימה ומוטיבציה גבוהה. זאת הודות להימצאותם של סיכות, מדליות ופריטים נוספים אחרים המכילים את סמלי החיילות והיחידות השונות, דבר אשר נפוץ מאוד בצה"ל. פריטים אלו יכולים לכלול גם מחזיקי מפתחות, שמוזמנים על ידי הפיקוד של היחידות השונות ומוענקים בתור מזכרת מהשרות הצבאי לחיילים. לעיתים מחזקי מפתחות יכולים לשמש גם כעיטורים צבאיים, במקרים מסוימים מחזיקי מפתחות אלו הוענקו מטעם משרד הביטחון או הרמטכ"ל. לכותב מאמר זה לא ידוע על אספנים שעוסקים בתחום אספנות מחזיקי מפתחות צה"ליים. ייתכן שחלק מהמידע עליהם ניתן להשיג מהארכיונים של היצרנים (בתקופה האחרונה על חלק ממחזיקי המפתחות החלה להופיע חותמת היצרן). בין היצרנים של מחזיקי המפתחות ניתן לציין את החברות צחובוי, מילמן, קרצ'מר וחברות אחרות המייצרות סיכות ומדליות. לצורך המחשת שימוש במחזיקי מפתחות מסוג זה, אשר הוענקו על ידי משרד הביטחון, מוצגות בפניכם שתי דוגמאות. במהלך מלחמת יום הכיפורים (אוקטובר 1973), כאשר ברית המועצות ארגנה רכבת אווירית לאספקת נשק למצרים ולסוריה, ארצות הברית ביצעה גם מהלך כזה עבור ישראל. שם הפעולה הצבאית האמריקאית לסיוע באספקת נשק ותחמושת לישראל נקראה "מבצע ניקל ראס" והשם הישראלי שניתן הוא "מבצע מנוף". מאחר ועיטורים בישראל יכולים להיות מוענקים רק לחיילי צה"ל,עם השלמת המבצע כל אנשי צוות המטוסים האמריקאי קיבלו מדליון-מחזיק מפתחות למזכרת (איור 1).
 
KOIDF001
על גב המדליון  מופיע הכיתוב:
"WITH APPRECIATION MIN. OF DEF. I.D.F. ISRAEL OCT "73 .
בתרגום לעברית: "בהערכה ממשרד הביטחון. צה"ל. ישראל אוקטובר. 73'.
 

דוגמה נוספת, בשנת 1989 נעשה שימוש במדליון-מחזיק מפתחות מכסף עם חותמת של הרמטכ"ל (איור 2) כמתנה סמלית, המוענקת ליתומי צה"ל ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. 
 
KOIDF003   KOIDF002
על גבי המדליון מופיע הכיתוב "מצה"ל באהבה" וחתימתו של הרמטכ"ל דאז דן שומרון. קוטרו של המדליון הוא 27 מ"מ מכסף 925 קרט (משקל 26 גרם) בעיצוב ראובן נוטלס. כמות ייצור: 2710 עותקים.
 
 
קשה לסווג את כל מגוון מחזיקי המפתחות הצה"ליים. להלן מוצגים הנושאים העיקריים להם מוקדשים מחזיקי המפתחות בשילוב דוגמאות. הכתובים "מזכרת מהיחידה", "בהערכה מהיחידה" או תפילת הדרך מופיעים לעיתים קרובות על מחזיקי המפתחות. במקרים מסוימים, הנושא המופיע על מחזיקי המפתחות קשור למימוש שלו. כך לדוגמה, מחזיק מפתחות שעליו מופיע סמל חיל הים מכיל ברכת הענקת דרגה ממפקד חיל הים. בדוגמה אחרת, הנושא יכול להיות מוקדש לבסיס צבאי מסוים. ישנם מחזיקי מפתחות שעליהם מופיעים סמלי יחידות ספציפיות, שהונפקו להנצחת השירות בהם. כל אלה מהווים קושי בניסיון לקטלג את מחזיקי המפתחות של צה"ל. לפניכם מוצעת אפשרות לקטלוג כזה.  
 
 
 
1. מחזיקי מפתחות עם סמל צה"ל, הקשורים לאירועים ארציים או צבאיים: 
KOIDF005  KOIDF004  
מצה"ל באהבה, יום העצמאות 19902. מחזיקי מפתחות עם סמל החיל, הקשורים לאירועים לאומיים או לאירועים של החיל: 
KOIDF007  KOIDF006
1. סמל פיקוד העורף, הכיתוב בצד השני "בהערכה מפיקוד העורף"
2. מחיל השריון באהבה3. מחזיקי מפתחות של חטיבות שונות:
KOIDF008  KOIDF009  KOIDF010

1. חטיבת חי"ר גבעתי 2. חטיבת חי"ר גולני 3. חטיבת חי"ר כפיר

בצד השני של מחזיקי מפתחות אלו מופיעה תפילת הדרך4. מחזיקי מפתחות של יחידות ספציפיות:
KOIDF012 KOIDF011
גדוד קשר 533 של חיל האוויר, "בהוקרה מהיחידה"

KOIDF014  KOIDF013
הצוללת א.ח.י תקומה5. מחזיקי מפתחות של בסיסים:
KOIDF016 KOIDF015

 הסמל הישן של חיל הספקה (שנות ה-60), למזכרת מבסיס הספקה צפון


בסיס חצרים חיל האוויר (שנות ה-60), "מהבסיס בהוקרה"6. מחזיקי מפתחות של בתי ספר צבאיים:
KOIDF018 KOIDF019
1. הפנימיה הצבאית תל אביב 2. בית הספר לקצינים 7. מחזיקי מפתחות של מוזיאונים ותערוכות צבאיות:
KOIDF021 KOIDF020
מוזיאון צה"ל


תערוכת צה"ל 19688. מחזיקי מפתחות להוקרה:
KOIDF023 KOIDF022
1. הנהג הטוב 1966. בצד האחורי מופיע הכיתוב: "נהג זכור! עדיף לאבד רגע בחיים, מאשר לאבד חיים ברגע"
2. הנהג הטוב 1960
 
9. מחזיקי מפתחות להנצחת אירועים ומאורעות שונים:
KOIDF025 KOIDF024
סדר פסח המרכזי של צה"ל בגייסות שריון  1966

 

10. מחזיקי מפתחות לכבוד הענקת דרגה:
KOIDF027  KOIDF026
סמל חיל הים, בצד הגב: "ליום היות אבא סגן אלוף בברכת מפקד חיל הים"   

KOIDF028
 
בצד הגב: ברכות על
הענקת דרגת סגן אלוף למפקד מחוז מרכז מהאלוף יצחק מרדכי (לימים שר הביטחון)11. מחזיקי מפתחות לכבוד מבצעים צבאיים:
D:\Users\Vladimir\C\Papers\Brelok2\In paper\Send\Tzug Eitan\Tzug Eitan.jpg D:\Users\Vladimir\C\Papers\Brelok2\In paper\Send\Tzug Eitan\Tzug Eitan2.jpg
מחזיק מפתחות של חטיבת גולני המוקדש למבצע צוק איתן

 


 

המחקר והקטלוג של מחזיקי מפתחות צה"ליים, מאפשרים להתחקות אחר תהליך השינוי בסמלים ובמבנה היחידות של הצבא. במאמר זה, הכותב לקח על עצמו לנסות ולקטלג את מחזיקי המפתחות של  צה"ל. ייתכן וניתן לשפר ולפרט יותר לעומק את אופן הקטלוג, ואף לסווג בצורה אחרת את סוגי מחזיקי המפתחות. אך ללא ספק, כתבה זו תיתן לקוראים נושא אספנות נוסף בתחום המילטריה הישראלית. 


אהבתם את התוכן? מוזמנים להירשם לקבלת עדכונים בדוא"ל

 

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן