המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
'עולמם של הפלשתים – ראשיתה ואחריתה של התרבות הפלשתית'
Logo Museum Ashdod
המוזאון הארכיאולוגי מספר את סיפורו של עם שהגיע במאה ה-12 לפנה"ס דרך הים והיבשה מאזור האי כרתים של היום והתיישב במישור החוף הדרומי של ארץ כנען. אנו מכירים את העם המהגר בשם "פלשתים" שבט אחד מני חמישה שבטים המכונים גויי הים. עפ"י המקורות המקראיים חלק מהפלשתים השתקעו באשדוד והיא הפכה לאחת מחמש עריהם החשובות, כפי שמוזכר בתנ"ך: ".... וְאֵת, כָּל-מַלְכֵי אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, וְאֶת-אַשְׁקְלוֹן וְאֶת-עַזָּה וְאֶת-עֶקְרוֹן, וְאֵת שְׁאֵרִית אַשְׁדּוֹד" (ירמיהו כה': כ).  במוזאון שני חללי תצוגה.
  
תצוגת הקבע עולמם של הפלשתים צילום אבישי פינקלשטיין
תצוגת הקבע עולמם של הפלשתים -  צילום: אבישי פינקלשטיין

תערוכת הקבע "עולמם של הפלשתים", אוצרת: גלית ליטני
- התצוגה מספרת את סיפורו של העם הפלשתי המוכר לנו מסיפורי התנ"ך ושהשאיר חותמו באתוס הלאומי-יהודי. התפישה הרווחת אודות הפלשתים הייתה מאז ומעולם שלילית והורגלנו לראות בהם לא יותר מאשר עם זר ואכזר. הפלשתים מוצגים במקרא כעם כובש, גס שמצוי במאבקים חוזרים ונשנים מול הכנעניים, כאשר שאלות רבות על הנסיבות להגעתם לכנען, על השתלבותם בחברה ועל תרבותם – נותרו ללא מענה וללא מידע. המחקר הארכיאולוגי שהחל במאה ה- 19 אודותם, וכן הממצאים הארכיאולוגים שנמצאו בחפירות, משלים את התמונה המלאה אודות הפלשתים.

שולחן חכם תצוגת הקבע עולמם של הפלשתים צילום יגאל סלבין
שולחן חכם תצוגת הקבע עולמם של הפלשתים - צילום: יגאל סלבין

התערוכה מציגה את סיפורם של הפלשתים מנקודת מבט אנושית המציגה את סיפורו של עם מהגר שבשל גורמי דחיפה נאלץ לנטוש את אדמתו בחיפושו אחר אדמה אחרת, עם כל בני ביתו ומעט מחפציו האישיים. מעניין לראות כי על אף המלחמות ביניהם ופערי התרבות, הפלשתים התיישבו והשתלבו לצד בני ישראל בארץ כנען. הם השפיעו והושפעו מהעמים הסמוכים להם מבחינה תרבותית וחומרית. התערוכה מתבוננת באורח חייהם ומפגישה את הצופה עם צדו האחר של התרבות הפלשתית. בתערוכה כ- 140 מוצגים ארכיאולוגיים ודיגיטציה מתקדמת שהופכים את החוויה למרעננת וחדישה.
 
עולמם של הפלשתים צילום יגאל סלבין
עולמם של הפלשתים - צילום: יגאל סלבין

הקו המאפיין של המוזאון הוא הבעת אמירה על סובלנות, מתינות ורצון להכרת השונה מאיתנו. היכרות זו מתחילה מנקודה היסטורית קדומה מסיפור הפלשתים וממשיכה עד לימינו אנו בשיתוף קהילות אשדוד בתערוכות שמתקיימות בגלריה לתערוכות מתחלפות. מבחינה זו, על אף היותו מוזאון ארכיאולוגי המוזאון מספר סיפור אקטואלי, על-זמני ובר תוקף על התייחסותנו אל השונה מאיתנו הן מבחינה חברתית, דתית ולאומית.
 

מידע כללי:

יום א', ג'-ה'   16:00 – 9:00

יום ב'          20:00 – 9:00

שישי          13:30 – 10:30

שבת         13:30 – 10:30

כתובת אתר: www.phcm.co.il
פייסבוק: המוזאון לתרבות הפלשתים

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן