אלכסנדר בוגט
 
1קיימים הרבה אספני נומיסמטיקה ושטרות, אך לא לכל אחד יש את היכולת ליצור אוסף שלם אשר מכיל בתוכו כמות גדולה כזו של פריטים, ביניהם נדירים מאוד ורובם, במצב מצוין. רן פלם הוא בין היחידים שהצליח לבנות אוסף מרשים כזה. זה מה שדחף וגרם לו להגשים את הרעיון של יצירת ספר המקיף את מלוא ההיסטוריה של שטרות ישראל. ואכן בספר זה, רן והעורך יגאל ארקין, התעמקו ותיארו את ההיסטוריה המרתקת של שטרות ישראל - תחילת דרכם, כיצד נוצרו ואיך התפתחו עד ימינו.
 
הספר נכתב באנגלית ובנוי משלושה כרכים כאשר כל כרך עוסק בנושא ובתקופה מסוימת בשטרות ישראל. הכרך הראשון מציג את הסיפור שמאחורי הקמתה של מדינת ישראל בסדרת השטרות הראשונה אי פעם. סדרה זו הופקה ע"י בנק אנגלו-פלשתינה בשנת 1948 במסגרת הסכם מיוחד עם ממשלת ישראל הזמנית.החברה שנבחרה להדפסת השטרות היא ABNC האמריקאית. בנוסף, רן חושף בכרך זה כמה שטרות נדירים מאוד, דוגמאות, תיעודים, דוגמאות של הנפקות משנת 1948 של שטרות אנגלו-פלשתינה וסקירה היסטורית שלהם. כמו כן מסופר על אליעזר הופין כיצד התגבר על הסתייגותה של ABNC לקבל את משימת ההדפסה, וגם מכשולים נוספים אחרים במאמציו ליצירת השטרות עבור המדינה החדשה. חלק זה כולל גם שטרות חירום שהונפקו ב-1948 והסדרה של בנק לאומי משנת 1952. בנוסף, כרך זה מכיל דוגמאות יפהפיות של שוברי תשלום נדירים אשר הנפיקה עיריית תל אביב בשנים 1948- 1949.
 
הכרך השני פותח עם סדרת נופים משנת 1955, צילומי ארכיון של העיצובים המוקדמים לסדרה זו וגם דוגמאות הדפסה מקבילות תחת השם ״בנק לאומי בע״מ״ (ואילו בשטרות שהונפקו מסדרה זו הופיע השם "בנק ישראל" כשם הבנק הסופי). חשוב לציין כי מדובר בשטרות דוגמה נדירים מאוד. בהמשך ניתן לראות הדפסות פרוגרסיביות, סדרת שטרות דמויות מ-1958 ועוד שלל של דוגמאות הדפסה מגוונות וביניהם שלבי הדפסה בווריאציות שונות של סדרות אלו. הסדרה האחרונה שמוצגת בכרך זה היא סדרת אישים ידועים משנת 1968.

vol 1 2 3
 
הכרך השלישי והאחרון פותח בסדרת הלירה, אשר הונפקה בשנת 1973, בזמן שהחלה אינפלציה חמורה לפקוד את הכלכלה הישראלית. בשנת 1978, בניסיון ראשון להתמודד עם המצב, הוחלף המטבע מ-"לירה" ל-"שקל" ובעקבות זה הושמט אפס אחד מכל ערכי השטרות. כך לדוגמה 50 לירות הפך ל-5 שקלים וכו'. דוגמאות של שטרות מסוג זה מוצגות בכרך זה. בהמשך לכך, ככול שהאינפלציה המשיכה לצאת משליטה, נדרשו פעולות דרסטיות יותר. בין הפעולות שננקטו בשנת 1985 היו שינוי שם המטבע מ-"שקל" ל-"שקל חדש (ש"ח)"והשמטה של שלושה אפסים. כך למשל שטר של 5000 שקל החולף ל 5 ש"ח. גם סדרת שטרות זו יחד עם דוגמאות מוצגות בכרך זה. עוד עניין שרן מציג בכרך זה, היא העבודה שבאמצע שנות התשעים, כאשר האינפלציה הגיעה לשליטה, כל הסדרות הנוספות הונפקו רק בארבעה ערכים: 20 ש"ח, 50 ש"ח, 100 ש"ח ו -200 ש"ח. משנת 1973 ואילך הונפקו והופצו הרבה פחות שטרות דוגמה, בהשוואה לעבר. כתוצאה מכך, שטרות הדוגמה האלה, המכונים על ידי האספנים: "דוגמאות מודרניות", נחשבים למאוד נדירים. החלק האחרון בכרך זה כולל פריטים נומיסמטיים שהונפקו לאספנים, כגון גיליונות הנצחה, גיליונות שלא נחתכו ותיקיות מיוחדות.
 
Ran Flam Portrait רן פלם, יליד 1947, נולד וגדל בחיפה. עתודאי, בוגר הטכניון – הנדסת חשמל. בתום לימודיו שירת חמש שנים כקצין בחיל האוויר. בקריירה האזרחית, רן עסק באלקטרוניקה – מעגלים דיגיטליים ומחשבים, וכבר בתחילת דרכו התמקד בתוכנה. עבד באלסינט מערכות הדמייה, מעבדות בל בארה"ב, ולאחר מכן הקים מספר חברות הקיימות עד עצם היום הזה. תחביביו הראשונים של רן כללו איסוף בולים ומאוחר יותר התמקד כמעט לחלוטין באיסוף שטרות, ובמיוחד, שטרות ישראל משנת 1948 ואילך. החל מ-1987 רן מתגורר בארה"ב בחוף המזרחי. נשוי, אב ל-4 ילדים וסב ל-11 נכדים. בימים כתיקונם, מרבה לבקר ולשהות בישראל.

תגובות  

0 # דובי ברק 2021-03-09 14:59
כל הכבוד לרן, תוצאה מרשימה ומרתקת למאמץ גדול.
תגובה | תגובה עם ציטוט | ציטוט

הוסף תגובה

לתשומת ליבך תגובות לא הולמות ייחסמו!


קוד אבטחה
רענן